Masquerada: Songs and Shadows Crack + Serial Key Download

Masquerada: Songs and Shadows
Download Masquerada: Songs and Shadows Crack/Patch

Released date
Platform PC Windows
Rating 66 / 100
User rating
6.9
Downloads 1327
Genre Strategy, Turn-Based, Tactics
Company / Developer
Ysbryd Games / Witching Hour Studios
Tags: Masquerada: Songs and Shadows Crack + Serial Key Download, Masquerada: Songs and Shadows Crack + Serial Number Download 2020, Masquerada: Songs and Shadows Crack + License Key Download 2020

Masquerada: Songs and Shadows reviews ( 7 )

Hirsch, Oct 10, 2016

Unique story experience. One of rare cases, when story is not standard fantasy copy - paste. Absolutely linear, yes, but memorable. Finishing game leaves hunger to read some books about this world. Fights are lightly tactical, fast and fun. Visuals are very colorful and vibrant. I want more like this, too bad there is not many similar rpg.

Firesnakearies, Oct 17, 2016

This is one of the best games I've ever played. I recommend it for virtually anyone. It's not just an exceptional game, it's also a work of art. Having just finished it, I am now going to immediately replay it from the beginning, which is something I've only done with a very small handful of games in my 30 years of playing computer games. I will be writing a full-length review and will post it here when I've done so, but for now, I'll just say that Masquerada is incredible, it massively exceeded my expectations, it has one of the best stories in all of gaming, it has one of the most richly detailed and unique settings of any RPG I've played, it has a cast of amazingly developed and memorable characters, it has absolutely top-notch writing and voice acting throughout, and it features a huge number of creative, interesting, challenging, and epic boss battles. This game totally delivers on all counts. Buy it, buy it now.

Gemlock, Oct 28, 2016

Very good plot, with slightly fresh setting. Nice characters, with some work done to make them complex (at least there not always a lot of time for that). Very good visual style and decent voice-work. The only drawback for me that they could make some of the party characters without plot armor. But anyway it is not a total happy-end for everybody. Will wait for a sequel and I hope it will be done.

magusimmortal, Aug 17, 2017

Masquerada: Songs and Shadows renkli, geniş ve detaylı dünyası ile oldukça güzel bir oyun. Grafikler çizgi film tarzında, capcanlı renkler, detaylarla bezeli mekanlar ve kıyafetlerle oldukça güzel bir atmosfer sunuyor. Oyun ismindeki "Maskeli Balo" havasını her an size hissettiriyor. Hikaye, ana karakterimiz Cicero Gavar'ın sürgünden çağırılması ve yakın bir arkadaşının ortadan kaybolmasını araştırmak ile başlayıp sonrasında bu kaybolmanın arkasındaki sırları ortaya çıkarma macerasına dönüşüyor. Oldukça güzel ve sürükleyici bir hikaye yapısı mevcut. Bu macerada yanımıza katılan karakterlerin hepsi kendi kişiliklerine, farklı özelliklere, stillere ve detaylı arka planlara sahipler. Her ne kadar daha sonuna gelmemiş olsamda buraya kadar olan kısım yeterli izlenimi edinmemi sağladı. Bundan sonrasınında çok büyük bir süpriz yapıp hikayenin vasatlaşacağını düşünmüyorum. Oynanış klasik RPG tarzında ve türde genelde alıştığımızdan farklı çizgisel bir yapıya sahip. Hatta biraz fazla çizgisel ki oyunun benim için en kötü tarafı bu. Bu tarz oyunlardan alıştığımız gibi etrafla etkileşim (fıçı, sandık vs. bulma, kırma) yok. Hatta Maske kısmı hariç bir envanter kısmımızda mevcut değil. Maskeler ve maskelerin bize sağladığı güçleri geliştirebileceğimiz ufak bir yetenek ekranı haricinde karakterlerimizi özelleştiremiyoruz. O kadar çizgisel oyun ama bu çizgiselliği sizi sıkmadan hem görsel hem de hikayesi ile oldukça güzel hale getirmişler. Hikayeyi takip etmekten ekstra yapabileceğimiz tek şey etraftan, içinde bulunduğumuz dünya ve tarihi hakkında bilgileri toplamak oluyor. Bu kısımlar biraz daha geliştirilmiş olsaydı gerçekten oyunu çok yukarı taşırdı gözümde. Sesler ve müzikler oyunun en can alıcı kısmı olabilir. Yansıtılan dönem ve temayı destekleyen, her biri enfes olan müziklerle herşey çok daha güzel bir hal alıyor. Önemli karakterlerin hepsi seslendirilmiş ve oldukça da başarılı olmuş. Sesler bulunan mekana görede değişiklik gösterebiliyor bu da iyi bir ayrıntı. Genel olarak oyunu oldukça beğenmeme rağmen sıkıcı olmasada hissedilen çizgisellik herkesi tatmin etmeyebilir fakat oyunun hikayesi oldukça takip edilir ve güzel. Fiyatının uygunluğu ve Türkçe dil desteğinin mevcut olması da en büyük artılardan oyunu seçmeniz için. Türü sevenlere tavsiye ederim. Eğlenceli ve güzel bir hikayeyi sıkılmadan oynayabilirsiniz.

Tatar, Oct 31, 2016

I try this game didn't know anything about it and have very mixed feeling about it. Game starts in very interesting way and from every beginning we are absorbed what will be next ? We are curious about plot and complicated intrigue, but there is always something ... As we play we realize that this game is,t a game at all, and no rpg game for sure. In games we have some choices, we can do some decision not always crucial but some. In this game we dont do any decision, absolutely ZERO any choices. This is only a story and we "reading it" like a book. It will be ok if the story would be super interesting, and characters are complicated but plot in Masquerada is just avarange, far away from masterpieces like Planescape Torment or very good plot game like Shadowrun DragonFall. Graphic is very nice, maybe not perfect but nice and character models in XVII century suits are perfect. This game has potential and idea to be something very good and with no choices at all it's just 6/10.

rygar666, Oct 31, 2016

I had high hopes for this game as RPG's are really my thing. However, this game failed to live up to my expectations. It's far too linear and limiting. There's some production values in the art and voice acting, but that doesn't make it a first rate game.

Itsapaul, Oct 11, 2016

You realize steam users can refund within 2 hours right? o.O Just giving away terrible experiences these days... oh good, there's a cinematic at the end! Wait, you didn't fool anyone. Buh bye.